Üst Düzey El-Kaide Yöneticisi: Ebu Muhammed el-Masri
02 Aralık 2020

Üst düzey el-Kaide yöneticisi Ebu Muhammed el-Masri kod adlı Abdullah Ahmed Abdullah, 1963’de Mısır’da doğdu.

El-Masri, Sovyetlerin Afganistan’ı işgali sonrası bölgedeki Arap mücahitlere katıldı. Bin Ladin ile ilişkisi ve el-Kaide’ye katılması bu döneme denk gelmektedir.

El-Kaide’nin Sudan ve Somali’deki eğitim kamplarının sorumluluğunu üstlenmiştir. Mogadişu’da ABD güçleriyle çatışmalara giren çok sayıda milisin el-Masri’nin öğrencileri olduğu iddia edilmektedir.

El- Masri, aynı zamanda pek çok eylemin planlayıcısı ve uygulayıcısıdır. 1998’de Kenya ve Tanzanya’daki ABD büyükelçiliklerini hedef alan terör eylemlerinin planlanmasında etkin rol aldığı düşünülmektedir. Bu saldırılarda 200’den fazla kişi ölmüş 4000 civarında kişi de yaralanmıştır.

FBI’nın en çok aranan teröristler listesinde bulunan el-Masri, aynı zamanda ABD Dışişleri Bakanlığı’nca da başına ödül konulmuş bir figür.

Örgüt hiyerarşisinde en tepedeki isimlerden olduğu düşünülen el-Masri, bir başka üst düzey el-Kaide figürü Seyf ül-Adl ile Eymen ez-Zevahiri sonrası örgütün olası lider adayları arasında ilk sıralarda sayılmaktadır.

2000’li yılların başından itibaren İran’da  göz hapsinde bulunduğu düşünülen el-Masri’nin ABD istihbaratının talebiyle İsrail istihbaratına bağlı birimlerce geçtiğimiz Ağustos’ta Tahran’da öldürüldüğü iddiaları, batı medyasında kendine yer buldu.

İran makamları ise bu suikast iddiasını yalanlarken topraklarında herhangi bir el-Kaide unsurunun bulunmadığını ileri sürdü.