Türkiye'nin PKK Terörüyle Mücadelesi
26 Ekim 2020

Türkiye son yıllarda PKK terör örgütüne yönelik tam saha press diyebileğimiz bir stratejiyle çok agresif bir mücadele sergiliyor. Örgütün Türkiye, Irak ve Suriye sathına yayılmış olan mevcut varlığını devamlı baskı altında tutacak, lider kadrosunu hedef alarak komuta kontrol yapısını zayıflatacak bir hareket tarzını hayata geçirmiş durumda. 15 Temmuz’un kısa bir süre sonra Fırat Kalkanı Harekatı ile sınır ötesi operasyonlara başlayan Türkiye, Zeytin Dalı Harekatı, Barış Pınarı Harekatı, Kararlılık Harekatı ve hali hazırda devam eden Pençe-Kapan harekatları ile örgütü Irak-Suriye sathında topraksızlaştırıp baskı altına tutarak harekat kabiliyetini minimize etme arayışında. Türkiye daha önceleri sınır ötesi harekatlarını gerçekleştirip ilgili bölgelerden çekilirken, artık kalıcı şekilde alan kontrolü örgütün doldur boşalt yapmasını da engellemeye başlamış durumda.

Tüm bunların yanı sıra Türkiye artık çok daha etkili bir şekilde örgütün liderlerini hedef alarak, örgütün komuta kontrol yapısını bir strateji dahilinde etkisizleştirmeye çalışıyor. Son birkaç yılda KCK yürütmeye konseyi üyesi birçok isim, ayrıca Türkiye, Irak ve Suriye’deki önemli saha komutanlarının önemli bir kısmı etkisizleşirilmiş durumda. Burada etkili istihbaratın yanı sıra Türkiye’nin kendi milli imkanlarıyla geliştirdiği insansız hava araçlarının çok büyük bir etkisi var.

 

Türkiye’nin geliştirdiği ve dünyanın da gıptayla baktığı TB2 ve Anka gibi SİHA’lar terör örgütünün hareket kabiliyetini neredeyse tamamen bitirmiş, örgütün moral motivasyonuna da büyük bir darbe vurmuş durumda. Türkiye’de hali hazırda var olan terörist sayısı üç yüzlere kadar düşürülmüşken, örgüt Irak ve Suriye’de de savunma konumuna düşmüş, eylem yapma ve karşı saldırı yapabilme kabiliyetini büyük ölçüde yitirmiş durumda.

 

TRT Türkiyenin Sesi servisinde 37 farklı dilde yayınlanmıştır