Taliban Ülke Sathında Vites Yükseltti, ABD Hava Güçleri Devreye Girdi
26 Ekim 2020

Afganistan’da bir yandan merkezi hükümet ile Taliban ABD’nin aracılığıyla temasa devam ederken bir yandan da çatışmalar tüm şiddetiyle devam ediyor. Tüm ülke sathında devam eden çatışmalarda geçtiğimiz hafta boyunca Taliban çok sayıda etkili saldırı gerçekleştirdi. Afganistan Savunma Bakanlığınca 22 Ekim’de yapılan açıklamada, Taliban saldırılarının son 24 saatte içlerinde Takhar, Helmand, Kunduz, Baglan, Uruzgan, Lagman, Paktia, Paktika, Gazne, Logar, Meydan Vardak, Kandahar, Herat ve Faryab’ın bulunduğu 24 il ve ilçeye yayıldığı duyuruldu.[1]

Afgan hükümet güçlerinin Takhar bölgesinde hava saldırılarıyla Taliban’a hem milis hem de komutan kaybı yaşattıklarını iddia etmektedir. Afganistan Savunma Bakanlığı Taliban’ın 85 milisinin öldürüldüğünü 35’inin de yaralandığını duyurdu.[2] Öte yandan Taliban’ın saldırılarında ise yine çok sayıda hükümet güçlerine bağlı unsurun hayatını kaybettiği rapor edilmektedir. Ülkenin güneyinde yer alan Nimruz vilayetine bağlı Deleram ve Kang’da Taliban’ın baskınlarında onlarca asker ve polis öldürüldü. 22 Ekim’de Delaram’a bağlı Haşrod’da Afganistan Ordusu’na ait askeri karakolu hedef alan baskında 24 asker öldürülürken 6 asker de Taliban tarafından esir alındı. Buna ek olarak karakoldaki silah ve mühimmatlar da Taliban’ın kontrolüne geçti.[3] Delaram bölgesinde gerçekleştirilen baskınlar vasıtasıyla ülkenin büyükşehirlerini birbirine bağlayan otoyolun önemli kesişim noktasını bloke eden Taliban, böylece Afgan ordusunun ana ikmal yollarını sürekli kesilme tehdidi altında bırakmaktadır. Yine Nimruz vilayetinde bu saldırıdan iki gün önce Kang mevkiinde polis güçlerine karşı düzenlenen ve EYP kullanılan pusu sonucu biri komiser olmak üzere 12 Afgan polisi öldürüldü.

Taliban’ın askeri hareketliliği ülkenin kuzey bölgelerinde de şiddetli saldırılarla devam etmektedir. 21 Ekim’de Takhar’da gerçekleştirilen saldırıda, 47 Afgan polisi hayatını kaybederken üst düzey Afgan polis unsurlarının da esir alındığı iddia edildi. Herat, Uruzgan ve Helmand’daki yoğun çatışmalarda Afgan ordusu ciddi kayıplar verirken ABD askeri unsurları hava saldırılarıyla Taliban’ın Afgan ordu noktalarını tamamen ele geçirmesini “şimdilik” engelledi. Taliban’ın Helmand vilayetinin merkezi Leşker Gah’ı hedef aldığı iki hafta önce başlayan  harekatta çok sayıda noktaya saldırı gerçekleşti. Bu saldırılar sonucu bölgeyle Kandahar’ı birbirine bağlayan yol Taliban güçlerince kontrol altına alınıp bloke edildi. Neva, Nad Ali, Babaci başta olmak üzere çok sayıda semtte, Taliban unsurlarının saldırıları sonucu Afgan polis güçleri geri çekilerek mevkilerini Taliban’a bıraktı. Afgan polisinin Taliban ile çatışmada yetersiz kaldığı noktada Afgan ordusuna bağlı komandolar şehrin Talibanın eline geçen bölgelerini geri almak için bölgeye intikal etti. Bu intikallerin ardından Nad Ali ve Babaci mevkilerinde bazı bölgelerden Taliban unsurları püskürtülürken söz konusu bölgelere Afgan komandolarınca kontrol noktaları kuruldu. Harekat esnasında Neva bölgesinde iki Afgan askeri helikopterinin çarpışması sonucu 15 Afganistan askeri hayatını kaybetti.[4] ABD güçleri Afgan ordusuna destek olmak adına Taliban unsurlarını hedef alan çok sayıda hava saldırısı gerçekleştirdi.

Halihazırda hem Taliban hem Afganistan hükümet güçleri çatışmada geri adım atmadılar. Öte yandan ABD’li askeri yetkililer Taliban’ın ABD ile varılan mutabakata uymayarak çatışmaları alevlendirdiğini iddia ederek Taliban’ı suçlamaktalar.[5] Harekatın olası sonuçları ve ABD’nin son dönemde tekrar vites yükselten Taliban askeri hareketliliğine yaklaşımı, ABD seçimlerinin ardından daha net şekilde gözlemlenebilir.

 

Ömer Behram Özdemir

 

[1] https://tolonews.com/afghanistan-167258 , Erişim Tarihi: 25 Ekim 2020.

[2] https://twitter.com/MoDAfghanistan/status/1320263589224218624 , Erişim Tarihi: 25 Ekim 2020.

[3] https://www.longwarjournal.org/archives/2020/10/taliban-kills-24-soldiers-capture-6-in-attack-in-afghan-west.php , Erişim Tarihi: 25 Ekim 2020.

[4] https://tolonews.com/afghanistan-167038 , Erişim Tarihi: 25 Ekim 2020.

[5] https://twitter.com/USFOR_A/status/1315602850186244096 , Erişim Tarihi: 25 Ekim 2020.