Saddam Hüseyin’in sağ kolu: İzzet İbrahim el-Duri
28 Ekim 2020

Sünni Arap kökenli Duri, 1942’de Tikrit’te  doğdu. Fakir bir ailenin çocuğu olan Duri, Samarra ve Bağdat’ta eğitim hayatını tamamladıktan sonra Arap Sosyalist Baas Partisi’ne katıldı.

Siyasi davalar sonucu gençlik yılları hapiste geçti. 1963-1967 yılları arasında cezaevinde olan Duri, Baas hareketinin 1968 (17 Temmuz) darbesi öncesindeki ilk istihbarat teşkilatında Saddam Hüseyin ile birlikte görev aldı.

Irak Baas Partisi’nde günden güne güçlenen Duri ,Baas iktidarında pek çok üst düzey makamda görev yaptı. Duri,  İç İşleri Bakanlığı, Devrim Komuta Konseyi Başkan Yardımcılığı, Irak Devlet Başkan Yardımcılığı gibi devletin karar alma mekanizmalarında bulundu.

İçişleri Bakanlığı yaptığı dönemde Irak iç siyasetini şekillendirerek ,Baas Partisi’ne rakip olabilecek siyasi hareketlerin önünü kesti.

Devrim Komuta Konseyi Başkan Yardımcılığı döneminde İran ve Kuveyt ile yapılan savaşların baş aktörleri arasındaydı. Aynı zamanda ülke içerisinde başta Kürtler olmak üzere muhalif unsurlara karşı izlenen baskı ve şiddet uygulamalarının da mimarlarından olduğu iddia edildi.

1993’te Irak toplumu ile Baas idaresinin arasında “İslami hassasiyetler” üzerinden yeniden köprü kurulması amacıyla uygulamaya konulan “el-Hamle el-İmaniyye” siyasetinin fikir babası ve yürütücüsü oldu. 

Kendisinin de bağlı olduğu Nakşibendiler, bu yeni politika ile vitrine çıkarak hem rejim idaresinde hem de Baas Partisi içerisinde önemli makamlara geldi.

2003’te Irak’ın işgali ve Baas rejiminin devrilmesi sonrası ABD güçlerinin arananlar listesinde üst sıralarda yer alan Duri, buna karşın hiçbir şekilde şekilde ABD veya yeni Irak hükümetinin eline geçmedi.

2003 sonrası Irak’ta illegal konuma düşen Baas Partisi’nin Genel Sekreterliği görevini ölümüne kadar sürdürdü.

ABD güçleri ve Irak hükümet güçlerine karşı savaşan gruplar arasında yer alan Arap milliyetçisi  “Nakşibendi Erkekler Ordusu” grubunun liderliğini yaptı. Örgütü dönem dönem ABD güçleri, Irak Ordusu ve Şii milislere karşı DEAŞ da dahil olmak üzere pek çok farklı grupla hareket etti.

Duri, DEAŞ içerisindeki çok sayıda eski Baas unsurundan ötürü Baas-DEAŞ ilişkisinin organik olduğuna dair iddiaları yalanladı.

Uzun yıllar Saddam Hüseyin’in sağ kolu olan ve Saddam sonrası dönemde Irak Baas’ının liderliğini üstlenen Duri’nin ölümüyle alakalı farklı dönemlerde çok sayıda asılsız iddia ortaya atıldı.

Nihayet Ekim 2020’de Irak Baas Partisi tarafından yayınlanan ses kaydında İzzet el-Duri’nin öldüğü ilan edildi.